Stomatologia zachowawcza

Ile razy fluoryzacja powinna odbyć się w szkole?

Chciałbyś wiedzieć, ile razy fluoryzacja w szkole? Stomatologia oferuje wiele rozwiązań, których celem nie jest już tylko leczenie chorób, a także ich zapobieganie. Jak wiadomo powszechnie, zapobieganie chorobom jest wbrew pozorom dużo łatwiejsze, niż leczenie – i dotyczy to wielu przypadków. Nie inaczej jest w przypadku stomatologii. Zdecydowanie dużo łatwiej jest dowiedzieć się, jak zapobiegać chorobom i faktycznie podejmować działania profilaktyczne, zamiast leczyć poszczególne choroby.

 

Najlepszym przykładem jest próchnica. Profilaktyka próchnicy wymaga zastanowienia, fluoryzacja jak często, bo fluoryzacja to zabieg mający na celu wzmocnić nasze szkliwo. Warto wiedzieć, ile razy fluoryzacja w szkole, aby dziecko miało możliwość wzmocnienia swoich zębów w godzinach szkolnych, bez konieczności tracenia wolnego czasu na wizyty u dentysty. Nie da się ukryć, że kwesta tego, jak wygląda fluoryzacja zębów w szkołach może zostawiać odrobinę do życzenia, gdyż nie jest to pełnoprawna fluoryzacja rodem z gabinetów dentystycznych. 

 

Z drugiej strony, trudno byłoby dbać o to, aby kilkuset dzieciom zapewnić dobrą fluoryzację jednego dnia. Jest to praktycznie niewykonalne. Dowiedz się, ile razy fluoryzacja w szkole, aby mieć pewność, że wykonujesz dobrą decyzję.

 

Fluoryzacja jak często?

 

Na pewno zastanawiasz się, jak często powinieneś podejmować zabiegi z zakresu fluoryzacji i ogółem profilaktyki zębów. Fluoryzacja to zabieg, który, w przeciwieństwie do lakowania, powinno się podejmować częściej, niż raz. Tak naprawdę, rekomendowanym czasem na fluoryzację jest raz na pół roku, ewentualnie raz na rok, w zależności od tego, jaki styl życia prowadzi pacjent. Jeśli pacjent jest szczególnie narażony na rozwój próchnicy, na przykład ze względu na to, że spożywa dużo próchnicy, to warto zadbać o to, aby fluoryzacja była u niego przeprowadzana raz na pół roku. 

 

Jeśli zastanawiasz się, ile razy fluoryzacja w szkole, to raczej nie ma szansy, aby była ona przeprowadzana z taką częstotliwością – służy ona raczej pokazaniu dziecku, jak fluoryzacja może wyglądać. Niemniej jednak, warto jest powierzyć opiekę nad zębami dziecka profesjonaliście, który wykona odpowiednią fluoryzację i powie, jak często dziecko powinno uczęszczać na wizyty kontrolne.

 

Jak wygląda fluoryzacja zębów?

 

Zabieg fluoryzacji zębów różni się, w zależności od tego, gdzie jest on przeprowadzany. W szkole najczęściej polega to na nałożeniu pasty o zwiększonej ilości fluoru na szczoteczkę, a następnie solidnym wyszorowaniu nią zębów. U dentysty wygląda to nieco inaczej. Najczęściej zabieg fluoryzowania zębów u dentysty polega na nałożeniu na zęby specjalnej pianki, zawierającej dużą ilość fluoru, a następnie odczekaniu kilku minut, aż większość fluoru z pianki wchłonie się w ząb. 

 

Taka metoda jest jedną z najskuteczniejszych, a dodatkowo w przypadku dzieci może okazać się, że jest ona bardzo komfortowa – bo pianki najczęściej mają smaczny, słodki smak, a jednocześnie same w sobie nie stanowią dodatkowego zagrożenia.