Implanty

Zakładanie implantu stomatologicznego

Implanty zębowe to nie tylko bardzo popularne rozwiązanie z zakresu uzupełniania braków zębowych. Dziś implant zęba cieszy się wyjątkową skutecznością, zwłaszcza dzięki temu, że stomatolodzy mają znacznie większe doświadczenie. To właśnie dlatego, dziś pokażemy wam, jak zakłada się przeciętne implanty zębów. Jakie etapy trzeba przejść? Jak zadbać o implant?

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to nic innego, jak po prostu śruba wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu, mająca zastąpić brakujący korzeń zęba utracony w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy też choroby jamy ustnej. Implant, aby był stabilny, musi zostać umieszczony bezpośrednio w kości szczęki bądź żuchwy. Dzięki temu implant zęba spisze się w odpowiedni sposób.

Z czego składa się proces wszczepiania implantu zęba?

Proces wszczepiania implantu możemy tak naprawdę podzielić na trzy najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest zaplanowanie leczenia z wykorzystaniem implantu. Drugi obejmuje wszczepienie samego implantu oraz procesu jego gojenia, podczas czy trzeci etap procesu wykorzystującego implanty zębowe obejmuje zamocowanie sztucznego zęba.

Etap pierwszy zakładania implantu

Etap numer jeden rozpoczyna się od zbadania, czy lekarz może zastosować implanty. Podstawą do kwalifikacji pacjenta do leczenia z wykorzystaniem implantów. Jeżeli u pacjenta stwierdzi się właściwą ilość i jakość tkanki kostnej, lekarz będzie mógł wziąć pod uwagę wykorzystanie rozwiązania, jakim są implanty. Podstawą oceny stają się zdjęcia pantomograficzne.

Etap drugi zakładania implantu

W drugim etapie implantolog dokona rozcięcia dziąsła i wywierca on otwór na wszczepienie implantu. Po jego wkręceniu rana zostaje zaszyta. Tak umieszczane implanty stają się bardzo stabilne, dzięki procesowi osteointegracji. Po odpowiednim czasie implantolog wkręca śrubę gojącą.

Etap trzeci zakładania implantu

Trzeci etap zakładania rozwiązania, jakim są implanty zębów to odbudowa protetyczna. Dzięki niej pacjent może cieszyć się kompletnym uzębieniem. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na korony, czy mosty protetyczne (to one są osadzanie na implancie), potrzebne będzie pobranie indywidualne dopasowanych wycisków.

Jak dbać o implant po zabiegu?

Ząb osadzony na implancie wbrew pozorom nie wymaga dodatkowego traktowania. Wystarczy jedynie stosować się do klasycznych zabiegów higieny jamy ustnej. Dzięki nim wasze implanty będą prezentować się w kapitalny sposób. Sami widzicie, że implant zęba to niezwykle prosta, lecz równie skuteczna opcja na naprawę uzębienia.