Protetyka

Wskazania i rodzaje koron protetycznych

Każdy z was na pewno kiedyś słyszał o rozwiązaniu, jakim są korony protetyczne. Nic dziwnego, w końcu to bezsprzecznie najczęściej wykorzystywane uzupełnienie proetyczne w gabinetach stomatologicznych. Zdaje się jedna, że czasami zapominamy o tym, że aby pacjent takiego gabinetu czuł się maksymalnie komfortowy, to warto, aby zaznajomił się on z wybranym elementem protetyki. To właśnie dlatego, aby zwiększyć waszą świadomość na temat tego, czym są korony na zęby, przygotowaliśmy drobny poradnik. Dowiecie się z niego nie tylko tego, czym są korony protetyczne, ale też i jakie ich rodzaje można wyróżnić.

Czym są korony na zęby?

Korony na zęby to nic innego jak uzupełnienia protetyczne, które protetyk stosuje w momencie, gdy naturalny ząb pacjenta został dostatecznie zniszczony lub też uległ złamaniu, a niemożliwe jest wykorzystanie wypełnienia kompozytowego. Nie oznacza to także tego, że to jedyna sytuacja — korony protetyczne można wykorzystać przy chęci zmiany koloru oraz kształtu zęba! Sama korona wygląda jak ząb i jest to pewna nakładka na odpowiednio oszlifowany ząb pacjenta. Dzięki niemu możliwe jest odbudowanie utraconej tkanki i niejako wzmocnienie zęba. To jednak nie wszystko — dzięki temu, że istnieją korony na zęby możliwe jest odzyskanie pełnej funkcjonalności uzębienia! Ciężko o prostsze rozwiązanie niż korony!

Rodzaje koron protetycznych

Spośród koron protetycznych możliwe jest wyróżnienie kilku najważniejszych rodzajów, jakimi są korony pełnoceramiczne, korony metalowe czy korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Te pierwsze to niewątpliwie najbardziej estetyczne rozwiązanie, gdyż z uwagi na stosowany materiał oraz co ważniejsze kolor, korony na zęby do złudzenia przypominają naturalne uzębienia pacjenta. Stosuje się je na zębach przednich, gdyż podobnie jak korony protetyczne cyrkonowe (wykonywane z tlenku cyrkonu) nie pozwalają na odróżnienie ich od zębów. Korony na podbudowie metalowej to połączenie estetyki ceramiki wraz z wytrzymałością metalu. Współcześnie stosowane korony protetyczne na takiej podbudowie cechują się tym, że możliwość wystąpienia uczulenia jest praktycznie znikoma. Jeżeli jednak pacjentowi zależy wyłącznie na wytrzymałości, to ciężko znaleźć lepsze rozwiązanie niż korona metalowa. Jest ona jednak nie tak estetyczna, jak inne z wymienionych dziś koron. Tym, co je łączy jest trwałość i funkcjonalność. Jak więc sami widzicie, w gabinecie stomatologa protetyka można znaleźć przeróżne opcje — wystarczy tylko zastanowić się, które korony na zęby najlepiej spełnią wasze potrzeby! Na jakie korony się zdecydujecie?