Irygator dentystyczny – co to jest?
Irygator dentystyczny co to jest zastanawia się wiele osób. W codziennej higienie jamy ustnej istotne znaczenie ma nie tylko codzienne szczotkowanie zębów, ale także czyszczenie przestrzeni między zębami. To właśnie tam odkłada się najwięcej bakterii, dlatego warto o tym pamiętać.
Do czego irygator dentystyczny?
Oprócz nici dentystycznej i płynu do płukania dobrze jest wyposażyć się w irygator. Strumień wody powinno się skierować między zęby, żeby usunąć płytkę bakteryjną i wszelkie resztki pokarmowe. Nie wszyscy wiedzą, że irygatorem może też delikatnie czyścić aparaty ortodontyczne, mosty, implanty zębowe oraz korony. Warto zatem zastanowić się nad tym – Irygator dentystyczny co to jest? To bardzo prosty w użyciu przyrząd, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Doświadczeni stomatologowie polecają te urządzenia swoim pacjentom, którzy mają problem z kamieniem nazębnym.
Irygator dentystyczny – jak używać?
Irygator możesz podłączyć bezpośrednio do kranu, ale możesz też napełnić zbiornik wodą letnią. Następnie dyszę umieść w ustach i zacznij od trzonowców. Irygatora nie należy trzymać bezpośrednio przy zębach, ale w pewnej odległości od nich. Lepiej będzie, jeśli pochylisz się nad umywalką, żeby nie zalać blatu wodą. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego ciśnienia i uruchomienie urządzenia. Zacznij oczywiście od niskiego poziomu ciśnienia i zwiększaj je stopniowo. Dziąsła muszą się najpierw przyzwyczaić do strumienia wody, dlatego nie ma co się spieszyć. Powinieneś także zamknąć usta, żeby woda się nie rozpryskiwała po całej łazience. Wodę należy kierować na linię dziąseł i przestrzenie międzyzębowe. Przynajmniej 2 sekundy poświęć na każdego zęba i powtarzaj czynność do całkowitego oczyszczenia jamy ustnej.
Warto podkreślić, że cała czynność nie powinna zająć więcej niż 2 minuty. Po skończonym czyszczeniu wyłącz sprzęt, wyjmij dyszę i wypuść resztę wody. Jeśli pozostawisz wodę w zbiorniku to mogą rozprzestrzenić się bakterie. Trzeba również pamiętać, żeby wypłukać zbiornik po każdorazowym użyciu irygatora. Woda wlewana do zbiornika musi mieć temperaturę pokojową. Lepiej nie stosować zbyt ciepłej lub zimnej wody, ponieważ może ona podrażnić skórę. Niektórzy specjaliści zalecają, żeby używać filtrowanej wody do irygacji. Ma to oczywiście pewne uzasadnienie, ponieważ zapobiega to osadzaniu się kamienia w środku urządzenia.
Ile kosztuje irygator do zębów?
Codzienne usuwanie płytki bakteryjnej jest koniecznością, dlatego zęby trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie. Przyczyną wielu chorób jamy ustnej są drobnoustroje, które mnożą się w płytce zębowej. Irygator do zębów dostępny jest w różnych przedziałach cenowych. Model za 300-400 zł powinien całkowicie wystarczyć do użytku domowego. Ważniejsza od ceny urządzenia jest sama technika. Strumień wody należy skierować prostopadle powierzchni zębów. Początkowo może to być problematyczne, ale z upływem czasu nabiera się wprawy. Istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości między powierzchnią zębów a wylotem dyszy. Ważne jest, żeby umyć również linię dziąseł, ponieważ tam też zbiera się wiele zanieczyszczeń. Irygator dentystyczny co to jest, już wiesz po przeczytaniu tego artykułu.