Stomatologia zachowawcza

Paradontoza – jej przyczyny i objawy

Dbanie o jamę ustną jest niezwykle ważne, by zapewnić sobie komfort codziennego życia. Dbanie o zęby i ogólną kondycję jamy ustnej polega między innymi na szczotkowaniu ich, ale także nitkowaniu, używaniu irygatora, płukaniu odpowiednimi płynami, a także regularnym odbywaniu zabiegów higienizacyjnych, polegających na usuwaniu osadów i kamienia nazębnego.

 

Niestety, nawet to może nie wystarczyć, by odpowiednio zadbać o to, by choroby się nie pojawiły. Jedno niedopatrzenie może stopniowo narastać, aż w końcu spowoduje powstanie choroby – na przykład paradontozy. Paradontoza to groźna choroba przyzębia, która prowadzi do utraty stabilności zębów, a z czasem może spowodować ich wypadnięcie. 

 

Da się jej uniknąć, jednak trzeba być w stałym kontakcie ze stomatologiem. Rozsądnie jest podjąć pewne działania, mające na celu zapobieganie paradontozie. Dowiedz się, czym jest paradontoza, co ją powoduje i dlaczego warto jest zdecydować się na wykonywanie działań, mających na celu zapobieganie rozwojowi tej choroby.

 

Czym jest paradontoza?

 

Paradontoza zalicza się do chorób przyzębia. Paradontoza zalicza się do chorób jamy ustnej, które są jednymi z najpopularniejszych chorób – tuż po próchnicy. Jest to jedna z chorób, która bardzo często powoduje, że pacjenci są zmuszeni do przeprowadzenia ekstrakcji zęba lub zębów.  Gdyby pacjenci nie ignorowali oczywistych objawów rozwoju choroby, jaką jest paradontoza, to jej rozwój nie byłby tak rozpowszechniony. Warto jest unikać jej rozwoju, poprzez podejmowanie pewnych działań, niewymagających dużego zaangażowania. Aby unikać paradontozy, warto jest poznać przyczyny jej rozwoju.

 

Przyczyny paradontozy

 

Paradontoza to choroba, która rozwija się przede wszystkim z powodu nagromadzonego kamienia nazębnego. To kamień nazębny stanowi źródło rozwoju tej choroby – wynika to z faktu, że w kamieniu nazębnym znajduje się mnóstwo bakterii, powodujących zarówno paradontozę, jak i próchnicę. Kamień gromadzi się między innymi w kieszonkach przyzębnych, co powoduje opuchnięcie dziąseł, ich krwawienie. W tym celu warto jest rozeznać się, kto jest szczególnie narażony na rozwój próchnicy. Do tych osób zaliczają się osoby, które nieodpowiednio dbają o higienę jamy ustnej, palą spore ilości papierosów, nadużywają alkoholu i nie tylko. Do tego, wady zgryzu stosunkowo mocno utrudniają przeprowadzenie zabiegów higienizujących na odpowiednim poziomie, co również przekłada się na szybkość rozwoju paradontozy.

 

Objawy paradontozy 

 

Paradontoza jest chorobą, która ma pewne objawy, jednak większość pacjentów ignoruje je. Do tych objawów zalicza się między innymi krwawienie dziąseł, opuchlizna na dziąsłach, zmiana ich koloru. Z czasem do objawów może doliczyć się ruchomość zębów, utrata ich stabilności, która prowadzi do wypadnięcia zębów. Jak więc widać, paradontoza posiada szereg objawów, przez którą da się ją zauważyć nawet na wstępnym stadium. Jeśli uznasz, że paradontoza rozwija się, skontaktuj się jak najszybciej ze stomatologiem, celem podjęcia odpowiednich działań mających na celu zapobiegnięcie jej rozwojowi.