Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?
Ubytki w zębach są wadą – utrudniają codzienne funkcjonowanie, uśmiechanie się, a do tego mogą spowodować utratę następnych zębów. Rozsądnie jest pożegnać się z nimi i wypełnić je – poprzez zastosowanie protezy, mostu, implantu. Wielu pacjentów decyduje się na leczenie z użyciem implantów – czy to dobry pomysł? Czym właściwie są implanty stomatologiczne?
Czym są implanty zębów?
Implanty stomatologiczne, budową przypominają śrubę. Implanty stomatologiczne mają za zadanie pełnić funkcję korzenia zastępczego, który posłuży jako podstawa dla sztucznego zęba – korony protetycznej. Siła implantów tkwi w materiałach, z których są stworzone – są to materiały, które łatwo obrastają kością. Dzięki temu implant oferuje bardzo wysoki poziom stabilizacji korony – poziom nie do osiągnięcia w przypadku innych form leczenia.
Zabieg wszczepienia implantu wykonuje doświadczony dentysta w zakresie implantologii. Powodzenie zabiegu w dużej mierze zależy od jakości wykonania zabiegu i sterylności.
Zalety implantów zębowych
Implanty stomatologiczne posiadają szereg zalet względem innych form leczenia protetycznego. Jedną z najważniejszych jest trwałość takiego rozwiązania – implanty stomatologiczne z powodzeniem mogą posłużyć pacjentowi przez wiele lat, a być może nawet do końca życia.
Proces osteointegracji, czyli łączenia tkanki kostnej z implantem, gwarantuje bardzo wysoki poziom stabilności całej „konstrukcji”. Zarówno sam implant, jak i korona, trzymają się bardzo stabilnie – zupełnie, jak ma to miejsce w przypadku naturalnego zęba.
Oferowana stabilność przekłada się na komfort użytkowania. Żucie, mówienie, gryzienie posiłków z użyciem implantu jest bardzo wygodne – dużo wygodniejsze, niż w przypadku protez ruchomych.
Zaletą stricte zdrowotną jest zredukowanie do zera procesu zanikania masy kostnej szczęki. Ubytek w zębie powoduje, że masa kostna zanika – wszczepienie implantu blokuje ten proces.
Kto może poddać się implantacji?
Zabieg wszczepienia może odbyć się u osoby, która proces rozwoju kości szczęki ma już za sobą – jest to warunek konieczny. Dotyczy to przede wszystkim wieku – osoby w wieku 16-17 lat i młodsze powinny wstrzymać się z podejściem do zabiegu implantacji. Kwestię rozwoju kości szczęki najlepiej zobrazuje wykonanie tomografii komputerowej.
Dokładną listę przeciwwskazań każdy pacjent może otrzymać od lekarza dentysty. Przed zabiegiem wykonywany jest szereg badań, który sprawdzi, czy dany pacjent może poddać się implantacji.