Ile-kosztuje-wstawienie-nowego-zeba
Implanty

Ile kosztuje wstawienie nowego zęba?

Implanty zębowe to sztuczne korzenie wszczepiane w szczękę w sytuacji, gdy utracone zostały własne zęby. Są głównie wykonane z tytanu i mają taką samą wielkość jak naturalny korzeń. Na takiej podstawie umocowywana jest korona, która jest sztucznym zębem wykonanym z akrylu, cyrkonu lub porcelany. Na uwagę zasługuje fakt, że nawet kilka koron może być umieszczonych na jednym implancie. Wyjaśniamy na czym polega zabieg oraz ile kosztuje wstawienie nowego zęba.

Jak wszczepia się implant zęba?

Wstawienie nowego zęba przebiega w trzech etapach. Na samym początku wykonuje się wszczepienie implantu zęba, czyli sztucznego korzenia. Później wkręcana jest śruba gojąca, a następnie sztuczny ząb (korona) jest mocowany w implancie. Przed wszczepieniem trzeba koniecznie wykonać zdjęcie pantomograficzne, które umożliwi lekarzowi ocenę, czy kości szczęki pozwalają umieścić w danym miejscu sztuczny korzeń. Należy mieć na uwadze, że jest to dosyć skomplikowany zabieg, które powinien być wykonywany przez doświadczonego specjalistę w warunkach sterylnych. Lekarz decyduje się wykonać zabieg sterowanej regeneracji kości, jeżeli stan tkanki kostnej nie umożliwia wszczepienia implantu. Jest to zabieg, dzięki któremu jest możliwe wytworzenie odpowiedniej ilości tkanki kostnej. Na samym początku lekarz musi wywiercić otwór, w którym umieszczony będzie implant zęba. Zabieg wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od wytrzymałości na ból pacjenta. Wstawienie nowego zęba trwa zazwyczaj od godziny do nawet kilku godzin. Znieczulenie sprawia, że jest to całkowicie bezbolesne, dlatego nie trzeba się o nic martwić.

Rodzaje implantów zębów

Korona jest mocowana do sztucznego korzenia, czyli implantu zęba. W gabinetach stomatologicznych dużą popularnością cieszą się korony akrylowe, które kolorystycznie są zbliżone do barwy naturalnych zębów. Należy jednak mieć na uwadze, że akryl nie jest trwałym materiałem, dlatego takie korony są przede wszystkim stosowane tymczasowo. Ciekawą alternatywą jest korona metalowa licowana akrylem, w której tylna część jest metalowa, a przednia pokryta materiałem, który przypomina naturalny ząb. Największym uznaniem cieszą się jednak korony porcelanowe, ceramiczne oraz metalowe licowane porcelaną. Szczególnie wytrzymałe są korony ceramiczne, które nie różnią się zbytnio od naturalnego uzębienia. Warte uwagi są też korony cyrkonowe, które pojawiły się stosunkowo niedawno.

Wstawienie nowego zęba – cena

Wielu pacjentów zastanawia się ile kosztuje wstawienie nowego zęba. Cena implantu zębowego oscyluje w okolicach 3500 zł. Koszt samej porcelanowej korony to 2000 zł, a dochodzi do tego jeszcze łącznik warty około 700 zł. Za implant tytanowi trzeba zapłacić około 2000 zł, natomiast znacznie droższy jest cyrkonowy, który potrafi kosztować nawet 4000 zł. Najtańszą formą wstawienia sztucznych zębów jest proteza ruchoma, która jednak nie jest już tak wygodna jak implanty. Należy mieć na uwadze, że koszt wstawienia nowego zęba jest przede wszystkim uzależniony od gabinetu stomatologicznego, w którym wykonywany jest zabieg.