Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Dentystę odwiedza się z różnych powodów – najczęściej wtedy, gdy pacjent ma do czynienia z rozwojem choroby (bólem, ogniskiem próchnicy). To pokazuje, że profilaktyka w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę – wystarczyłoby dbać o wykonanie zabiegów profilaktycznych w odpowiednim czasie, a przeprowadzanie leczenia nie byłoby konieczne.
Na szczęście dla osób, które w różnym stopniu zaniedbały wykonywanie zabiegów profilaktycznych, a także dbanie o higienę jamy ustnej, powstał poddział stomatologii nazywany jako stomatologia zachowawcza. Dowiedz się, czym jest stomatologia zachowawcza i w jakich sytuacjach znajduje ona zastosowanie.
Stomatologia zachowawcza – wyjaśniamy na czym polega
Stomatologia zachowawcza skupia się przede wszystkim na leczeniu próchnicy. Choroba ta stanowi jedną z najczęściej spotykanych, dlatego stomatolodzy poświęcają dużą część swojej energii na to, by ją leczyć, a także jej zapobiegać. Próchnica jest chorobą, która wynika najczęściej z połączenia diety bogatej w cukry z nieprawidłową higieną jamy ustnej, dlatego szczególnie narażone na nią są osoby, które spożywają m.in. dużo słodyczy lub owoców.
Dbanie o to, by próchnica nie pojawiła się, lub została wyleczona w możliwie szybkim czasie, jest głównym celem stomatologii zachowawczej. Stomatologia zachowawcza stale się rozwija, dlatego wizyty u dentysty, które zakładają realizację jej założeń, sprawiają pacjentowi znikomą dawkę dyskomfortu.
Zakres stomatologii zachowawczej
Rozwój próchnicy wynika z nagromadzenia się płytki nazębnej, która następnie przekształca się w kamień nazębny. W kamieniu nazębnym zgromadzone są bakterie, które prowadzą do erozji szkliwa, a następnie – dalszego uszkadzania zęba, powstawania ognisk próchnicy. Stomatologia zachowawcza realizuje wszelkie czynności, które mają na celu eliminowanie ryzyka powstania próchnicy, a także leczenie powstałych ognisk.
Przede wszystkim, w zakresie stomatologii zachowawczej zawiera się skaling i piaskowanie – podstawowe zabiegi, mające na celu zredukować ilość płytki nazębnej znajdującej się na zębie, a także pod powierzchnią dziąseł. Stomatologia zachowawcza zajmuje się także uzupełnieniem ubytków powstałych na skutek rozwoju zmian próchnicznych – poprzez wykorzystanie wypełnień kompozytowych lub amalgamatowych (coraz rzadziej spotykanych).
Leczenie próchnicy może także odbyć się poprzez leczenie kanałowe, polegające na usunięciu zakażonej (na skutek zaawansowanej próchnicy) miazgi z zęba. Zdecydowanie warto jest pamiętać o odbywaniu regularnych wizyt u stomatologa, celem wyeliminowania ryzyka powstawania próchnicy.