Implanty

Najważniejsze informacje o implantach zębowych (część 1)

Implanty stomatologiczne stanowią obecnie jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań protetycznych. Wynika to z szeregu oferowanych zalet – nawet mimo ceny, którą przychodzi zapłacić za implanty. Implant jest ekskluzywnym rozwiązaniem, na które nie każdy może pozwolić sobie od ręki – na szczęście, wiele gabinetów stomatologicznych oferuje zabieg wszczepienia implantów w ramach korzystnych systemów ratalnych. Dowiedz się, czym są implanty zębowe, a także czy implantacja jest bezpieczna.

Czy implanty są bezpieczne?

Implanty stomatologiczne są dla wielu pacjentów zagadką. Nie bez powodu – implanty wyglądem przypominają śrubę, która ma zastępować naturalny korzeń zęba. Tak jest w istocie – implant z powodzeniem pełni swoją funkcję, co stanowi powód, dla którego coraz więcej pacjentów decyduje się na wypełnienie braków w uzębieniu z ich pomocą.

Implant stomatologiczny jest bezpieczny dla zdrowia pacjenta; implanty wykonywane są z zastosowaniem materiałów biokompatybilnych, świetnie integrujących się z tkanką kostną pacjenta. Istnieje pewne ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych w przypadku zastosowania implantu tytanowego, dlatego przed przystąpieniem do procesu implantacji warto jest wykonać odpowiednie badania, ewentualnie zastosować implant cyrkonowy.

Ile trwa zabieg?

Implantacja jest stosunkowo krótkim zabiegiem, często zajmującym mniej czasu, niż ekstrakcja zęba. Implantacja odbywa się w ramach tylko jednej wizyty, dlatego nie jest konieczne zagospodarowanie dużej ilości czasu, aby wszczepić implanty.

Pacjent musi liczyć się, że przez kilka dni po zabiegu będzie zmagał się z różnymi dolegliwościami, które można łagodzić za pomocą zimnych okładów; dodatkowo konieczne będzie wykluczenie z diety (tymczasowo) produktów o wysokiej temperaturze.

Czy implanty są dla każdego?

Obecnie implanty może zastosować praktycznie każda osoba dorosła. Nie zaleca się wykonywania zabiegu implantacji u osób niepełnoletnich, z racji tego, iż najprawdopodobniej przebiega u nich jeszcze proces rozwoju układu kostnego. Jako przejściowe rozwiązanie, przed wszczepieniem implantów, zaleca się na przykład mosty adhezyjne.

Dlaczego implanty są uważane za lepsze od zwykłych uzupełnień protetycznych?

Implanty oferują bardzo wysoki poziom stabilności i odczucia na poziomie naturalnego zęba. Obecnie implanty stanowią idealną alternatywę dla naturalnego zęba. Żadne inne rozwiązane protetyczne nie jest w stanie zagwarantować tak zbliżonych odczuć do naturalnego zęba, jak implanty.