Stomatologia zachowawcza

Jaka szczoteczka do zębów będzie dla Ciebie najlepsza? Podpowiadamy!

Wybór szczoteczki do zębów jest z pozoru czymś, co zdaje się zachcianką — przecież z pozoru nie różnię one od siebie niczym, prócz oczywiście ceny. Sprawa wygląda jednak całkowicie inaczej — szczoteczki są tak różne, jak różne są nasze uzębienia. Nie zdziwimy się jednak gdy nie będziecie wiedzieć jak wybrać poszczególne z nich. To właśnie dla takich osób przygotowaliśmy poniższy artykuł! Zastanówmy się więc jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza i odpowiemy na pytanie: szczoteczka do zębów, jaką wybrać? Odpowiedź na te oraz inne pytania czeka na was już w tym artykule. Szukajcie informacji w kolejnych fragmentach dzisiejszej dawki wiedzy na temat stomatologii.

 

Szczoteczka do zębów, jaką wybrać?

 

Jaka szczoteczka do zębów będzie odpowiednia? To pytanie potrafi spędzać sen z oczu pacjentów gabinetów stomatologicznych, którzy zewsząd słyszą to, jak ważny jest ich wybór. Szczoteczkę powinniśmy dobierać pod względem tego, czy nasze dziąsła są zdrowe, czy też nie. To jednak nie wszystko — szczoteczka powinna być dopasowana do aktualnej kondycji zdrowotnej naszej jamy ustnej. Weźmy pod uwagę ewentualną obecność stanów zapalnych, recesji dziąseł, potencjalnych obnażonych korzeni czy kamienia nazębnego. Ważne jest także to, aby nie wybrać szczoteczki o zbyt twardym czy zbyt miękkim włosiu.

 

W obecnych czasach możemy wybrać różne szczoteczki do zębów. Do podstawowych podziałów możemy zaliczyć przede wszystkim szczoteczki manualne. Na pierwszy rzut oka są one identyczne, jednak różnią się one od siebie ułożeniem włosia czy siłą, pod jaką się uginają. Są one najtańsze, lecz też najłatwiej z ich pomocą doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do rozwoju próchnicy. Inne dostępne szczoteczki to oczywiście szczoteczki elektryczne, doskonałe do czyszczenia zębów u pacjentów z problemami z dziąsłami. Są zdecydowanie bardziej skuteczne, przez co płytka nazębna taje się przeszłością!

 

Alternatywnie, możecie śmiało skorzystać z najbardziej skutecznych szczoteczek sonicznych. Są one najbardziej skutecznym rozwiązaniem, przez wykorzystanie działania ultradźwięków. Jest to jednak opcja najbardziej kosztowna. Jeżeli więc nie wiedzieliście jaka szczoteczka do zębów będzie odpowiednia, to mamy nadzieję, że wszystko jest już jasne!

 

Jaka powinna być dobra szczoteczka do zębów?

 

No właśnie, jaka powinna być dobra szczoteczka do zębów? Przede wszystkim jak już wspomnieliśmy — dopasowana do potrzeb pacjenta. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że szczoteczki mają własne parametry. Możemy więc zdecydować się na szczoteczkę o zróżnicowanej twardości włosia, jego średnicy, rozmiarów samej szczoteczki czy nawet uwaga — liczby włókien. Wszystkie te czynniki powinny zostać dopasowane do wieku, stanu uzębienia czy nawet chorób, jakie aktualnie przechodzi pacjent. Aby uzyskać najlepsza opcję, zalecamy odwiedzenie stomatologa celem porady!

 

Mamy więc nadzieję, że po dzisiejszym artykule wiecie, jaka powinna być dobra szczoteczka do zębów!