Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym
Stomatologia

Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym

Nikt nie zaprzeczy temu, że rodzice zawsze chcą najlepiej dla swoich dzieci. Z tego też powodu tworzą dla nich możliwie najlepsze warunki do życia i rozwoju, dbają o wykształcenie, a przede wszystkim o zdrowie. Często w takiej sytuacji konieczne jest podejmowanie trudnych, ale bardzo potrzebnych decyzji, czyli np. udawanie się z dzieckiem do dentysty. Polecana jest wtedy wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym. Czym ona jest, jak przebiega i z jakiego powodu jest tak często zalecana przez wielu specjalistów?

Dlaczego wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty jest ważna?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak nieprzyjemne są wizyty u stomatologa. Nawet zwykła wizyta kontrolna jest w stanie wzbudzić niepokój u już dorosłej osoby. W przypadku dzieci, które nie wiedzą jeszcze, z czym się dokładnie mierzą, strach ten jest znacznie większy. Na uwadze należy mieć to, że jeśli dziecko przeżyje duży strach, który wywoła w nim traumę, może dojść do potwornych problemów w późniejszych, dorosłym już życiu.

Często bowiem można spotkać się z osobami, u których negatywne wspomnienia związane z dentystą spowodowały wytworzenie fobii i panicznego wręcz strachu przed tym specjalistą. A jak można się bez trudu domyślić, jest to również źródłem olbrzymich problemów z zębami. Często jednak w takiej sytuacji pomóc może wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym.

Jak doskonale każdy wie, najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Strach przed niewiadomą jest bardzo silny, a przełamać go może jedynie zmierzenie się z danym problemem. Jak to się często mawia, strach ma wielkie oczy, lecz rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Z tego też powodu wielu rodziców decyduje się na taką wizytę adaptacyjną. Czym ona jest? Jest to pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, podczas której budowane jest zaufanie pomiędzy lekarzem a dzieckiem.

Często maluchy trafiają do dentysty dopiero w sytuacji, gdy ich zęby wymagają leczenia. Jeśli będzie się pierwszy raz w miejscu, w którym przeprowadzone zostanie borowanie, nie zostanie ono dobrze zapamiętane. Jeśli jednak podczas pierwszej wizyty nic złego dziecku się nie będzie działo, a wręcz przeciwnie, przydarzą mu się przyjemne rzeczy, nawet tak straszne miejsce, jak gabinet dentystyczny będzie odbierany przez dziecko stosunkowo pozytywnie.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna u dentysty?

Na czym polega wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym? Dziecko podczas jej trwania uczy się, że gabinet stomatologiczny nie jest niczym strasznym i nie trzeba się go obawiać. Dziecko może zwiedzać to miejsce, a być może nawet otrzyma na pożegnanie jakieś słodycze. Wszystko to sprawia, że wizyta, podczas której przeprowadzone zostanie już faktyczne leczenie, nie będzie tak straszna, jakby była w sytuacji, gdyby taka wizyta adaptacyjna nie miała miejsca.

Jak jednak konkretnie wygląda wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym? Jak ona przebiega i na co trzeba być gotowym, gdy będzie się ją planowało? Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać przed wizytą i przez cały czas jej trwania to fakt, że ma ona być tylko i wyłącznie przyjemnością dla dziecka. Z tego też powodu należy dobrze wybrać gabinet i stomatologa, który będzie malucha oprowadzał. Musi mieć odpowiednie podejście do dziecka i potrafić go zainteresować, a jednocześnie nie wystraszyć i nie speszyć.

Podczas przeprowadzania takiej wizyty lekarz nie tylko pokaże dziecku gabinet, lecz także zajrzy do jego jamy ustnej i skontroluje ząbki. Niezwykle istotne jest to, aby poinstruował dziecko, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej i jak się powinno czyścić ząbki. Celem tej rozmowy jest zachęcenie dziecka do skrupulatnego mycia zębów po przyjściu do domu.

Jeśli stomatolog zauważy, że dziecko jest na to gotowe, może przeprowadzić mu na ząbkach proste zabiegi, takie jak fluoryzację czy też czyszczenie.

Wiedzieć trzeba, że wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym przeznaczona jest nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodziców. Powinni oni zostać poinstruowani przez stomatologa, jak ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej przez dziecko, a także jakie są poszczególne etapy rozwoju ząbków malucha i co powinno się wtedy robić.

Wizyta adaptacyjna – cena

Jak zatem widać wizyta adaptacyjna jest niezwykle ważna nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodziców malucha. Dobrze przeprowadzona może spowodować, że dziecko nie będzie miało problemów w późniejszym życiu z wizytami u dentysty i regularnym leczeniem zębów.

Wielu rodziców zastanawia się oczywiście nad tym, ile taka wizyta może kosztować. Czy jest to duży wydatek, czy może jednak wręcz przeciwnie, z racji tego, że nie będzie się przeprowadzało żadnego skomplikowanego leczenia, koszt takiej wizyty będzie niewielki? Jak się okazuje, jest to bardzo niski koszt, biorąc pod uwagę cennik przeciętnego gabinetu stomatologicznego. Zwykle trzeba się przygotować na wydatek około 100 złotych. Jak długo natomiast trwa taka wizyta? Żeby dziecka nie zanudzić, przeważnie przeprowadza się ją dość szybko. Najczęściej trwa ona około 20-30 minut. W tym czasie stomatolog zdąży przekazać wszystkie najważniejsze informacje dziecku i pokazać mu swój gabinet.