Krzywy zgryz a krzywe zęby
Marzeniem wielu ludzi są piękne, proste zęby oraz prawidłowy zgryz. Proste zęby oznaczają nie tylko piękny uśmiech, ale również komfort podczas picia lub jedzenia. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest krzywy zgryz a krzywe zeby poważnie utrudniają normalne funkcjonowanie.
Różnica między krzywym zgryzem a zębami
Krzywe zęby są nadmiernie stłoczone i wyglądają, jakby było ich zbyt wiele. Takie zęby wyrastają krzywo i zachodzą na siebie, przez co pielęgnacja jamy ustnej jest utrudniona. Brak miejsca w szczęce może być rzeczywiście powodem takiego stłoczenia. W takiej sytuacji zęby wyrastają pod niewłaściwym kątem i znajdują się w nieodpowiednich miejscach, ponieważ są poobracane. Krzywy zgryz a krzywe zeby są dla większości ludzi poważnym problemem. Jedną z najpowszechniej występujących nieprawidłowości zgryzu są krzywe zęby. Ta nieprawidłowość cechuje się wyrzynaniem zębów poza łukiem zębowym i zmianami położenia poszczególnych zębów.
Wiele jest powodów, dla których zęby są krzywe. Możemy wyróżnić przyczyny wtórne oraz pierwotne. Pierwotne to te, które łączą się z rozwojem człowieka, natomiast wtórne występują u osób dorosłych i mogą wiązać się z wyrzynającymi się ósemkami. Warto pamiętać, że krzywe zęby są bardziej podatne na próchnicę, więc to nie tylko problem estetyczny. Są przyczyną uporczywych bólów głowy, a do tego łatwiej ściera się z nich szkliwo. Leczenie ortodontyczne jest najczęściej stosowanym i najpowszechniejszym sposobem na wyprostowanie krzywych zębów. Wykorzystuje się w tym celu aparaty ortodontyczne, które nosi się na zębach przez wskazany czas.
Korygowanie zgryzu
Skuteczną metodą jest aparat ortodontyczny, jednak bardzo długotrwałe jest leczenie tym sposobem. Z reguły dłużej niż 12 miesięcy nosi się aparaty tego rodzaju. Jeśli wolisz szybko rozwiązać problem krzywych zębów to wybierz porcelanowe lub kompozytowe licówki. Ta metoda niestety nie może być stosowana w każdym przypadku, ale przynosi za to natychmiastowe efekty. Gdy zęby są skrzywione w nieznacznym stopniu, to wtedy zakłada się licówki. Zakłada się je przede wszystkim na zęby przednie, czyli dwójki oraz jedynki. Jedynie lekarz stomatolog może ocenić, czy założenie licówek będzie stanowiło rozwiązanie problemu krzywych zębów.
Trzeba jednak podkreślić, że założenie licówek może zamaskować tylko skutki wad zgryzu, natomiast nie rozwiązuje samego problemu. Takie rozwiązanie jest niezmiernie korzystne, jeśli zęby są krzywe w niewielkim stopniu. Bez wątpienia bardzo szybko zakłada się licówki w gabinetach stomatologii estetycznej. Nie trzeba wcale przeprowadzać inwazyjnych zabiegów, a pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu oraz bólu. Kiedy zęby są silnie starte, ukruszone lub przebarwione to wtedy stosuje się przeważnie licówki. Wykonuje się je również u osób, u których diastema jest głównym problemem. Dostępne są licówki porcelanowe, które są niezwykle trwałe, a także licówki kompozytowe, które są tańsze, ale wymagają niewielkiego oszlifowania zębów.
Należy pamiętać, że nie zawsze wskazane jest założenie licówek. Krzywy zgryz a krzywe zeby są poważnym problemem estetycznym. Warto mieć na uwadze, że licówek nie powinno się zakładać na zęby leczone kanałowo. W przypadku bardzo dużych i widocznych zmian również nie są one dobrym rozwiązaniem. U dzieci stosuje się raczej aparaty ortodontyczne, które skutecznie mogą skorygować zgryz. Pacjent może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że ma wadę zgryzu.
Czy krzywe zęby da się wyprostować?
Zęby mogą się wydawać na pierwszy rzut oka proste, więc potrzebna jest dokładna kontrola. Nie da się ukryć, że wada zgryzu to zaburzenie w budowie oraz w czynnościach narządów jamy ustnej. Warto podkreślić, że zaburzenie może dotyczyć zębów lub łuków zębowych. W rysach twarzy może być widoczna asymetria, jeśli nieprawidłowy układ łuków zębowych jest powiązany z nieprawidłowościami w budowie kości szczęk. Gdy szczęka górna jest za szeroka w stosunku do dolnej to mamy do czynienia ze zgryzem przewieszonym.
W rzeczywistości najczęściej występuje zgryz przewieszony w obrębie jednego zęba. Kolejna ciekawa wada to tyłozgryz, czyli sytuacja, że dolny łuk zębowy jest zbyt mocno cofnięty w odniesieniu do łuku zębowego górnego. Odwrotną wadą do tyłozgryzu jest przodozgryz. W przypadku tej wady bardzo zaznaczona jest i wysunięta warga dolna oraz broda. Tak zwane nieprawidłowości zębowe można wyróżnić niezależnie od wad wymienionych powyżej. Niektórzy ludzie myślą, że krzywy zgryz a krzywe zeby to to samo. Warto zaznaczyć, że do leczenia ortodontycznego klasyfikują się wszystkie z opisanych wyżej wad zgryzu.
Można śmiało powiedzieć, że od stopnia nasilenia wady jest często uzależniony sukces leczenia. Wady zgryzu u dzieci i młodzieży leczy się zdecydowanie szybciej niż u dorosłych. Współpraca z chirurgiem jest niezbędna w przypadku cięższych wad szczękowo-twarzowych. Nie ulega wątpliwości, że leczenie ortodontyczne może pomóc na krzywy zgryz a krzywe zeby. Należy podkreślić, że wada zgryzu to nie tylko kwestie estetyczne, ale również zdrowotne. Ciężej jest zadbać o właściwą higienę, jeśli zęby są stłoczone. Próchnica tworzy się na powierzchniach stycznych zębów i może być niewidoczna gołym okiem.