Leczenie próchnicy zębów

Dbanie o kondycję zębów jest na co dzień bardzo proste. Wystarczy codziennie, minimum dwa razy a najlepiej po każdym posiłku, dokładnie czyścić zęby, a także raz na jakiś czas – najlepiej co pół roku – zgłaszać się do dentysty celem usunięcia kamienia nazębnego. W tym celu wykorzystuje się takie zabiegi jak skaling czy piaskowanie.

 

Niestety, z czasem może dojść do powstawania różnych chorób, ze względu na pewne zaniedbania powstałe w wyniku niedokładnego czyszczenia. Prawdą jest, że na przykład w przypadku posiadania wad zgryzu ciężko jest utrzymać zęby w dobrej kondycji, dlatego nie powinien być to powód. 

 

Przebieg próchnicy zębów

 

Próchnica to choroba, która rozpoczyna się od rozwoju kamienia nazębnego. Kamień ten stopniowo doprowadza do erozji szkliwa, co objawia się białymi plamkami na zębach. Białe plamki są efektem powstawania ubytków, co jest pierwszym etapem faktycznego rozwoju próchnicy.

 

Następnym etapem rozwoju choroby, jaką jest próchnica, jest przekształcenie wspomnianych białych plamek w ubytki próchnicowe. Ubytki próchnicowe przejawiają się uszkodzeniem tkanek zębowych, ciemniejszym kolorem, spowodowanym barwnikami zawartymi w posiłkach.

 

Ubytki próchnicowe stopniowo rozwijają się, prowadząc do coraz większych uszkodzeń w zębie. Następnie, próchnica dociera między innymi do miazgi zęba, powodując chorobę nazywaną nieodwracalnym zapaleniem miazgi.

 

W konsekwencji, próchnica prowadzi nawet do konieczności ekstrakcji zęba. Pokazuje to szczególną wagę profilaktyki, dzięki której mamy zapobiegać powstawaniu takich chorób. Jeśli jednak pacjent doprowadzi do zaniedbań, konieczne będzie przeprowadzenia działań, które mają na celu leczenie próchnicy zębów.

 

Leczenie próchnicy zębów

 

Proces leczenia próchnicy wzrasta na trudności z każdym dniem rozwoju próchnicy. Im wcześniej zdecydujemy się na leczenie próchnicy, tym lepiej. Przede wszystkim, pierwszy etap leczenia choroby, jaką jest próchnica rozpoczyna się od zabiegu remineralizacji szkliwa, która ma na celu zrekonstruować powstałe ubytki w szkliwie.

 

Następnie, jeśli pacjent ominie etap choroby, jaką jest próchnica, konieczne jest podjęcie działań mających na celu usunięcie skażonej tkanki, a następnie – wypełnieniu zęba. Zabieg ten nazywa się borowaniem zęba, a wypełnienie zęba nazywane jest także jako plomba.

 

W ostateczności, gdy dojdzie do skażenia miazgi, konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego. Próchnica w pierwszym etapie jest łatwa do leczenia, później staje się to stosunkowo skomplikowane.