Implanty

Najważniejsze informacje o implantach zębowych (część 2)

Implanty stomatologiczne są świetnym rozwiązaniem protetycznym. Implanty są wybierane przez coraz większe grono pacjentów, którzy zmagają się z całkowitym lub częściowym bezzębiem. Implanty mogą być stosowane także jako uzupełnienie innego rozwiązania – implanty mogą posłużyć jako filar dla mostu lub protezy.

W pierwszej części artykułu wyjaśniliśmy, czy implantacja jest warta rozważenia, ile czasu zajmuje implantacja i czy implanty są bezpieczne. W kolejnej części artykułu dowiesz się więcej na temat takich zagadnień jak – lekarz implantolog, implanty, wszczepianie implantu.

Czym jest implantacja natychmiastowa?

Proces implantacji natychmiastowej polega na tym, że implanty zostają wszczepione tuż po ekstrakcji zęba. Ten rodzaj implantacji jest wykonywany wbrew popularnemu przekonaniu, iż implant może być wszczepiony dopiero po pewnym czasie od ekstrakcji zęba. Implant wszczepiony natychmiastowo niesie za sobą wiele zalet – przede wszystkim, ten rodzaj implantacji ogranicza czas gojenia.

Niestety, nie każdy pacjent może pozwolić sobie na przeprowadzenie implantacji natychmiastowej. Przykładowo, stany zapalne przyzębia całkowicie wykluczają pacjenta z implantacji natychmiastowej – dopiero po wyleczeniu schorzeń będzie można wszczepić implanty.

Dlaczego implantolog zaleca implantację wczesną?

Przeprowadzenie implantacji wczesnej jest zalecane między 8 a 12 tygodniem od momentu ekstrakcji zęba. Jest to czas, w którym kształtuje się tkanka kostna, dlatego wszczepiony implant w tym czasie może liczyć na pomyślny proces osteointegracji, czyli łączenia implantu z tkanką kostną.

Czy po 3 latach od utracenia zęba wciąż można wszczepić implant?

Wbrew pozorom, istnieje możliwość, aby implant został wszczepiony po długim czasie od utraty zęba. Zanik kości nie przekreśla możliwości, aby implanty zostały wszczepione. Często nawet okazuje się, iż nie zachodzi konieczność odbudowania tkanek kostnych. Może jednak okazać się, że nim implanty zostaną wszczepione, warto będzie przeprowadzić proces rekonstrukcji tkanki kostnej.

Czy implanty są na zawsze?

Materiał, z którego są wykonane implanty, pozwalają na używanie przez wiele lat – nawet do końca życia od momentu implantacji. To, jak długo implanty utrzymają się w jamie ustnej pacjenta, w dużej mierze zależy od jego podejścia do higieny jamy ustnej – zwłaszcza okolic implantu. Implanty, które utracą stabilność na skutek powstania chorób spowodowanych brakiem higieny, prawdopodobnie będzie trzeba usunąć.