Co robić z nieświeżym oddechem?
Porady Stomatologiczne

Co robić z nieświeżym oddechem?

Przykry zapach z ust to dość często spotykany problem w obecnych czasach. Pewnie szacunki ekspertów podają, że nawet co drugi człowiek na świecie boryka się z nieświeżym oddechem. Przyczyny tego problemu mogą być różne. Przede wszystkim nieprzyjemnych zapach z ust nie powinien być bagatelizowany, gdyż przeważnie świadczy on o pewnych nieprawidłowościach. Warto dowiedzieć się, co robić z nieświeżym oddechem.

Co zrobić, gdy ma się nieświeży oddech?

Sporo osób nie wie, co robić z nieświeżym oddechem. Istnieje na to wiele sposobów. Warto zaznaczyć, że świeży oddech można przywrócić na bardzo dużo sposobów. Istotne jest to, żeby działać na przyczynę problemu. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba udać się do dentysty, który oceni stan zdrowia jamy ustnej. Nierzadko wystarczy tylko usunąć kamień nazębny bądź wyleczyć zęby dotknięte próchnicą, a kłopot z nieświeżym oddechem zniknie na dobre. Jednakże bez wątpienia to odpowiednia higiena jamy ustnej jest najważniejsza dla zachowania świeżego oddechu. Trzeba zapamiętać, że zdecydowana większość przypadków halitozy, to zdecydowanie efekt niedokładnego mycia zębów. Warto spojrzeć na to, co mo

żna zrobić, żeby temu zapobiec i co zastosować w nagłych przypadkach, gdy wymagane jest ekspresowe odświeżenie. Trzeba przede wszystkim zadbać o czystość wszystkich zakamarków jamy ustnej. Okazuje się, że czyszczenie języka pomaga zapobiegać halitozie. Szczoteczka jest podstawą w codziennej higienie jamy ustnej. Jeżeli stosowana jest szczoteczka manualna, należy pamiętać o tym, żeby myć zęby minimum 3 minuty. Trzeba też starać się przy tym nie pominąć żadnego obszaru. Najlepiej będzie skupić szczególną uwagę na tylne zęby trzonowy i na wewnętrzną powierzchnię uzębienia. Jeżeli ceniony jest czas, to warto wypróbować szczoteczki elektryczne. Są o wiele dokładniejsze i odmierzają czas mycia zębów za człowieka. Warto zauważyć, że duża liczba ruchów szczoteczek oscylacyjnych i sonicznych w bardzo precyzyjny sposób usuwa płytkę nazębną, bakterie, a ponadto zalegające resztki pożywienia.

Okazuje się, że ich stosowanie pomoże też zapobiec nadmiernemu tworzeniu się kamienia nazębnego. Może on powodować brzydki zapach z ust. Dlatego warto zadbać o przestrzenie pomiędzy zębami, gdyż te ciasne zakamarki to świetne miejsce dla rozwoju wszelakich bakterii. To właśnie w tych miejscach nierzadko zalegają resztki pokarmowe, które tworzą płytkę nazębną, a dla bakterii to wręcz raj. Z tego powodu warto regularnie używać nici dentystycznej bądź szczoteczki międzyzębowej. Bardzo istotne jest też wybieranie nici z węglem aktywnym, który dodatkowo pochłania lotne związki zapachowe. Eksperci zalecają też wypróbowanie irygatora dentystycznego.

Mowa tutaj o wielkim sprzymierzeńcu świeżego oddechu. Nie tylko dobrze oczyszcza przestrzenie pomiędzy zębami, ale ponadto obszary tuż poniżej linii dziąseł. Okazuje się, że dokładna higiena tych miejsc pomoże w zapobiegnięciu chorobom dziąseł, a jak wiadomo nieleczone choroby przyzębia również mogą skutkować nieświeżym oddechem. Warto dowiedzieć się, co robić z nieświeżym oddechem. Problem ten może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Wiele osób zastanawia się, co robić z nieświeżym oddechem. Przede wszystkim w czasie codziennej higieny jamy ustnej nie wolno zapominać o czyszczeniu języka. Należy przy pomocy szczoteczki bądź skrobaczki delikatnie usunąć nagromadzony nalot na języku. Warto przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na tylną część języka, gdyż w tamtym miejscu gromadzi się najwięcej bakterii oraz osadu. Dodatkowo można zastosować specjalny żel do czyszczenia języka o działaniu antybakteryjnym. Pomoże to o wiele szybciej pozbyć się nalotu na języku. Warto wiedzieć, że specjalne końcówki do czyszczenia języka posiadają również niektóre modele szczoteczek sonicznych. Do tego dolicza się też specjalne irygatory.

Dobrym rozwiązaniem w celu pozbycia się nieświeżego oddechu z jamy ustnej będzie postawienie na paty oraz płyny o działaniu odświeżającym. Okazuje się, że w ich składzie można znaleźć substancje, które w skuteczny sposób eliminują brzydki zapach z ust bądź też zapobiegają jego powstawaniu. Co więcej, dobre produkty o działaniu odświeżającym zostały wzbogacone w związki cynku bądź aktywny węgiel. Obie substancje działają podobnie, gdyż pochłaniają lotne związki zapachowe, które odpowiedzialne są za nieświeży oddech. Warto też wiedzieć, że węgiel aktywny dodatkowo hamuje rozwój bakterii, które odpowiedzialne są za próchnicę.

Jak domowym sposobem odświeżyć oddech?

Bardzo dużo osób nie wie, co robić z nieświeżym oddechem. Okazuje się, że każdy, kto boryka się z przykrym zapachem z ust, powinien spróbować pić zioła na nieświeży oddech. Eksperci zalecają przede wszystkim napar z szałwii, tymianku, a także mięty. Oprócz tego zalecane jest picie kefirów, jogurtów naturalnych, a także kwaśnego mleka. Jeżeli nieświeży oddech nie chce przejść, warto będzie udać się do renomowanego gabinetu stomatologicznego celem dokładniejszej diagnozy.