Na czym polega działanie aparatu ortodontycznego?
Każdy z nas chce cieszyć się pięknym uśmiechem. Właśnie w tym celu pacjenci decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Nie najważniejsza jest sama estetyka, lecz równie ważne jest, to, że zęby po skorygowaniu zgryzu są łatwiejsze w czyszczeniu, a także są mniej narażone na pojawienie się próchnicy. Zanim zdecydujemy się na wizytę u lekarza stomatologa w celu założenia aparatu, warto jest dowiedzieć się na czym polega działanie aparatu ortodontycznego.
Aparat ortodontyczny – co to jest?
Wtedy gdy zęby są nieprawidłowo ustawione podczas jedzenia. Ich krzywa powierzchnia może się szybciej ścierać, co powoduje pogorszenie stanu uzębienia i pogłębienie wady zgryzu. Może dojść nawet do choroby zwyrodnieniowej stawów skroniowo-żuchwowych.
Zęby osadzone w szczęce z krzywym zgryzem mają problem z rozdrabnianiem pokarmów, jedzenie więc jest utrudnione. To właśnie w walce z tymi problemami pomaga założenie aparatu ortodontycznego. Aparat ten pomaga w korekcie wad zgryzu niezależnie od wieku pacjenta. Oczywiście proces niwelowania wady trwa dłużej u osób dorosłych aniżeli ma to miejsce w przypadku dzieci i młodzieży.
Aparat ortodontyczny składa się z drutów i wsporników. Konstrukcja ta wywiera nacisk na zęby i z czasem je prostuje, zmieniając ich położenie. Między wspornikami natomiast montowane są sprężynki, które pomagają w regulacje przestrzeni między zębami. Wiedząc już, na czym polega działanie aparatu ortodontycznego, możesz zadecydować czy chcesz skorzystać z tego zabiegu estetycznego.
Gdzie założyć aparat na zęby?
Aparat ortodontyczny zakładany jest przez wykwalifikowanego lekarza stomatologa. Zabieg trwa około godziny lub więcej w zależności od zaawansowania. Lekarz rozpoczyna zabieg od czyszczenia zębów, a następnie przechodzi do przyklejania metalowych pierścieni do zębów trzonowych.
Z przodu zębów montowane są zamki, czyli nieduże kostki. To właśnie przez zamki przeplatany jest drucik, który naciska na zęby, prostując je. Zamki produkowane są z wielu materiałów. Warto więc wybrać ten najbardziej odpowiadający i taki, który nie obciąży portfela. Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjenci skarżą się na ból przy spożywaniu posiłków.
To samo tyczy się każdego badania kontrolnego w czasie, którego lekarz napina drucik i wywiera nacisk. Po jakimś czasie do bólu da się przyzwyczaić i po kilku wizytach kontrolnych będzie on nieodczuwalny. Dzisiejsza technologia stomatologiczna pozwala również, w przypadku obcierania aparatu o policzki, na nałożenie wosku, który zwalczy problem obcierania.
Koszt aparatu na zęby
Wiedząc już na czym polega działanie aparatu ortodontycznego, należy przejść do ocenienia możliwości finansowych naszego portfela. Cena aparatu zależy głównie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy oraz od tego, gdzie zamierzamy poddać się zabiegowi i renomy i profesjonalizmy lekarza stomatologa. Obliczenia średnich cen rynkowych, wskazują na to, że tego typu usługa to koszt około 1500 zł za jeden łuk.
W przypadku zdecydowania się na rozwiązanie ceramiczne, koszt takiego aparatu może oscylować nawet w okolicach dwóch i pół tysiąca złotych. Najdroższym rozwiązaniem będzie natomiast założenie tak zwanego aparatu lingwalnego. Koszt takiego rozwiązania to nawet 6000 zł. Dodatkowo każda wizyta kontrolna może kosztować w zależności od stu do kilku set złotych. Warto zaznaczyć, że tego typu wizyty muszą odbywać się nawet co miesiąc.