Na czym polega komputerowa tomografia zębów?

Diagnostyka przy leczeniu stomatologicznym jest niezbędna. Brak badań uniemożliwia opracowanie drogi leczenia, określenie występujących przeciwwskazań. Regularne badania pozwalają także na to, by wykryć choroby we wczesnym stadium i leczyć je mało inwazyjnymi metodami.

Jednym z rodzajów badań jest tomografia komputerowa. Dowiedz się, na czym polega tomografia komputerowa i dlaczego stomatolodzy zalecają, aby tomografia odbyła się przed leczeniem stomatologicznym.

Co to jest tomografia komputerowa zębów?

Tomografia komputerowa zębów jest badaniem, które pozwala uzyskać dokładny obraz określonego miejsca. Tomografia znajduje swoje zastosowanie w stomatologii – zwłaszcza przy określaniu drogi leczenia kanałowego i implantologicznego.

Tomografia stale się rozwija – używa się do niej coraz bardziej nowoczesnych aparatów, wymagających coraz mniejszej ilości promieniowania. Obecnie tomografia jest jedną z najbezpieczniejszych metod diagnostycznych. Tomografia, a konkretnie – badanie tomograficzne, do wykonania wymaga niewielkiego nakładu czasu, a dodatkowo wymagania przed badaniem są bardzo małe – wystarczy zdjąć wszelkie możliwe metalowe elementy z badanych okolic.

Mimo bezpieczeństwa, które oferuje tomografia, nie zaleca się, aby kobiety w ciąży korzystały z niej. Tomografia uzasadniona jest tylko wtedy, gdy uzyskane korzyści dominują nad potencjalnym ryzykiem. Tomografia jest wykonywana wtedy tylko po konsultacji ze stomatologiem.

Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej?

Tomografia pozwala stomatologowi uzyskać szczegółowy obraz wybranego miejsca. W implantologii tomografia przydaje się przy określeniu gęstości kości, a także jej ilości, co jest niezwykle ważne przy określeniu, czy ten rodzaj leczenia jest możliwy, a jeśli tak, to z zastosowaniem jakiego implantu. Tomografia przydaje się do określenia ubytków kostnych.

Tomografia pozwala na sprawdzenie, w których miejscach w zębach znajduje się próchnica. Na zaawansowanym etapie próchnica jest widoczna gołym okiem, jednak tomografia pozwala wykryć ją na wczesnym stadium rozwoju, niewymagającym „wiercenia”.

Zdarza się, że leczenie kanałowe nie jest dokładnie wykonane – tomografia pozwala na ocenę jakości takiego zabiegu. Jest to niezwykle ważne, aby skorygować ewentualny brak wypełnień i uchronić pacjenta przed nawrotem leczonej choroby.

Jeśli pacjent podejrzewa, że ma zęby dodatkowe, zatrzymane, tomografia komputerowa zębów pozwala na ich wykrycie. Tomografia pozwala także wykryć przewlekłe procesy zapalne, torbiele, a także zmiany nowotworowe.