Odbudowa zęba – ile kosztuje?

Odbudowa-zeba-ile-kosztuje

Odbudowa zęba to jeden z najdroższy zabiegów oferowanych przez gabinety stomatologiczne. Poza jego wysoką ceną sam zabieg jest dość skomplikowany i czasochłonny. Jest on zwykle wykonywany w sytuacji, gdy stracimy zęba lub jego część w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj zaczyna się od próchnicy, która stopniowo atakuje zęba i dla wielu nie wydaje się zbyt groźna.
Oczywiście do powstawania ubytków zębów nie dochodzi tylko w skutek nieprawidłowej higieny. Uszkodzenia często pojawiają się także w wyniku zazwyczaj niegroźnych wypadków, przypadkowych upadków. Wystarczy niefortunnie upaść podczas wycieczki rowerowej lub potknąć się na krawężniku, żeby ukruszyć koronę zęba.

Czym jest odbudowa zęba?

Do odbudowy zęba dochodzi zazwyczaj w momencie, gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia korony zęba. Zabieg ten wykonuje się oczywiście w gabinecie stomatologicznym, po uprzedniej konsultacji ze stomatologiem i wykonaniem niezbędnych zdjęć rentgenowskich. Zabieg odbudowy zęba ma na celu przede wszystkim utrzymanie go w zębodole, by nie zaburzyć prawidłowego procesu żucia. Poza tym ten zabieg gwarantuje codzienny komfort dla pacjenta i przywraca walory estetyczne uśmiechu, co dla wielu jest najważniejszym czynnikiem.

Metody odbudowy zębów

Obecny rozwój poszczególnych dziedzin stomatologii pozwala na przeprowadzanie bardziej zaawansowanych zabiegów stomatologicznych, polegających między innymi na odbudowie zębów. Istnieje wiele metod, które można wykorzystać w danym przypadku, jednak ostatecznie to stomatolog podejmuje decyzję, która z nich będzie najodpowiedniejsza. Każdy przypadek jest inny i wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, a także dokładnej analizy stanu uzębienia. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz musi ocenić wielkość ubytku, stan kości szczęki i przede wszystkim stan korzenia zęba. Ponadto, proponowana metoda odbudowy zęba musi zostać zaakceptowana przez pacjenta, dla którego z pewnością bardzo istotnym kryterium będzie sam koszt zabiegu.

Odbudowa zęba na korzeniu

W sytuacji, gdy korona zęba uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, ale korzeń jest nienaruszony i w dobrym stanie, to istnieje możliwość jej odbudowy. Najczęściej pacjenci decydują się na założenie porcelanowej korony, która otacza ząb w całości i doskonale chroni go przed próchnicą. Rzadziej natomiast stosuje się licówki, które można założyć jedynie wtedy, gdy większość zęba jest zachowana. W związku z tym na licówki decydują się osoby, które chcą uzyskać efekt bielszych zębów.
Istnieją również nieco bardziej skomplikowane przypadki, gdy uszkodzeniu ulega nie tylko korona, ale i część korzenia. Wtedy to niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. Przed jego założeniem, należy uprzednio umieścić specjalną śrubę mocującą i odczekać pewien czas, aby sprawdzić, czy np. nie pojawi się u pacjenta reakcja alergiczna. Następnie można zamocować wkład, który najczęściej wykonuje się z włókna szklanego. Oczywiście do wyboru są również inne, droższe materiały – wybór zależy zazwyczaj od posiadanego budżetu przez pacjenta.