Implanty

Ważne informacje o implantach stomatologicznych

Ubytki zębowe, są czymś co niewątpliwie potrzebuje uwagi przy wizycie u stomatologa specjalizującego się w implantologii. Dlaczego? Otóż brak uzupełnienia braku w uzębieniu w nieunikniony sposób prowadzi nie tylko do zaburzeń w budowie samego uzębienia, lecz również to, jak będzie prezentować się nasza twarz! Nic więc dziwnego, że implantolodzy zalecają skorzystanie z rozwiązania, jakim jest implant zęba. Dziś spojrzymy na implanty zębowe w kompleksowy sposób. Czym jest to, co znamy jako implant zęba? Jakie implanty zębowe stosuje implantolog? Co sprawia, że implanty są niemożliwe do wszczepienia?

Czym tak naprawdę jest implant zęba?

Na samym początku warto omówić stronę merytoryczną tego, co znamy jako implanty zębów. Same implanty to stosunkowo małych rozmiarów śruby, które mają zastąpić utracony ząb, a dokładnie jego korzeń. Implant umieszczany jest w kości, dzięki czemu uzyskuje on potrzebną stabilność. Implant to niewątpliwie najlepsza podstawa do zastosowania rozwiązań z zakresu protetyki. To właśnie na poprawnie umieszczony i zagojony implant stomatolog umieszcza na przykład koronę stomatologiczną.

Jakie implanty zębowe stosuje się w stomatologii?

Implanty zębów, jakie stosuje się w stomatologii można podzielić na dwa najważniejsze rodzaje:

  • implanty tytanowe
  • Implanty cyrkonowe

Różnice pomiędzy tymi dwoma implantami wynikają głównie z faktu zastosowania różnych materiałów. Metal, jakim jest tytan, jest bardzo wytrzymały i odporny na zniszczenia, jednak pacjenci mogą uskarżać się na jego srebrnoszary kolor. Jeżeli jednak chodzi o implanty cyrkonowe to są one wykonane z tlenku cyrkonowego, materiału przypominającego z wyglądu kość słoniową. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że za implanty cyrkonowe trzeba zapłacić nieco więcej.

Czas wszczepienia implantu

Mogłoby się wydawać, że tak inwazyjna procedura, jak wszczepienie implantu zajmuje bardzo dużo czasu. Jest jednak całkowicie inaczej! Wybrany implant może znaleźć się w waszej jamie ustnej w ciągu nawet pół godziny! To znacznie mniej niż się spodziewaliście czyż nie?

Implanty zębowe — przeciwwskazania do wykorzystania

Implanty zębowe nie mogą być jednak zastosowane w każdym momencie. Kluczem do zastosowania implantu jest właściwa ilość tkanki kostnej. Bez tego, implant nie uzyska właściwej stabilności, co zagrozi zdrowiu jamy ustnej. Poza tym implant nie może być zastosowany w momencie, gdy dojdzie do wystąpienia stanów zapalnych czy niewłaściwej budowy jamy ustnej. Warto umówić się na konsultację stomatologiczną.