Ile-kosztuje-fluoryzacja-zebow
Profilaktyka

Ile kosztuje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów stanowi rodzaj profilaktyki zdrowotnej i jest bardzo powszechnym zabiegiem wykonywanym w wielu gabinetach dentystycznych. Niewątpliwa popularność tego zabiegu związana jest z jego bardzo zauważalnymi rezultatami, związanymi z poprawą jakości uzębienia. Fluor korzystnie wpływa na remineralizację zębów oraz ich ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Kolejną zaletą procedury jest fakt, ze może ona być stosowana zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. W związku z tym warto odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów – co to jest?

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem wykorzystującym bardzo cenne właściwości fluoru. Pierwiastek jest bardzo powszechnie stosowanym składnikiem past do zębów stosowanych podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Ogranicza on w znacznym stopniu ryzyko pojawiania się i rozwoju próchnicy zębów. Ponadto, fluor jest również wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych. Podczas tak zwanej fluoryzacji zębów wykorzystuje się specjalistyczne produkty o przedłożonym działaniu. Warto wiedzieć, że fluor wpływa na budowę kości i zębów.

W tym drugim przypadku powoduje on poprawę ich kondycji zarówno w odniesieniu do zębów znajdujących się w jamie ustnej osób dorosłych, jak i młodych zawiązków zębowych u dzieci. Fluor odgrywa również bardzo istotną rolę w procesie remineralizacji zębów. Ślina wydzielana w dużych ilościach po spożyciu pokarmu ma odczyn kwaśny i wpływa na demineralizację szkliwa, to znaczy rozpuszczanie wapnia i fosforu. W momencie zmiany pH na bardziej zasadowe dochodzi do procesu odwrotnego czyli odbudowy struktury zębów. Jemu właśnie sprzyja obecność fluoru. Pierwiastek ogranicza liczbę porów na powierzchni szkliwa oraz prowadzi do spłycenia ubytków i ograniczenia liczby bakterii próchniczych.

Zalecenia do fluoryzacji zębów

Po wykonanej fluoryzacji w celu zapewnienia skuteczności zabiegu oraz podtrzymania jego efektów należy przestrzegać zaleceń stomatologa. Ich celem jest przedłużenie kontaktu fluoru z powierzchnią zębów i stopniowe jego wchłanianie. Przez okres około dwóch godzin po zabiegu nie powinno się spożywać żadnych posiłków, a następnie w ciągu doby ograniczyć szczotkowanie zębów, palenie wyrobów tytoniowych oraz żucie gumy. Z uwagi na to, że fluor wykazuje wysoką aktywność może on być nie tylko szkodliwy, ale również toksyczny. W związku z tym konieczna jest samoobserwacja pacjenta. W momencie nadmiernego odkładania się fluoru w organizmie dochodzić może do jego zatrucia o charakterze przewlekłym, które objawia się występowaniem ciemnych plam na zębach. Zatrucie fluorem o przebiegu ostrym objawia się natomiast bólem głowy i dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, w tym między innymi nudnościami. Ponadto, może występować łzawienie oczu oraz nadmierna potliwość. Taki stan wymaga niezwłocznej konsultacji specjalistycznej.

Fluoryzacja zębów – cena zabiegu

Fluoryzacja jest zabiegiem, który może być wykonywany w obrębie pojedynczego zęba lub dotyczyć wszystkich zębów, w tym: mlecznych lub stałych. Ile kosztuje fluoryzacja zębów? Średnia cena fluoryzacji jednego zęba wynosi od 10 do 20 złotych, natomiast fluoryzacja zębów mlecznych to wydatek od 30 do 80 złotych. Ceny zależą między innymi od wielkości ośrodka oraz popytu i podaży na tego typu usługi stomatologiczne.