Bez kategorii

Jak zepsute zęby wpływają na organizm? Czyli o tym, czemu nie zaniedbywać problemu

Niewielka liczba pacjentów różnorakich gabinetów stomatologicznych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest nienaganne utrzymanie zdrowia jamy ustnej na jak najwyższym poziomie. Dlaczego to takie ważne? Otóż jak się okazuje, spora część z chorób naszego organizmu ma właśnie swój początek już w jamie ustnej. Często pacjenci czują się zaskoczeni, gdy dojdzie do rozwoju choroby, której źródła rozpoczęły się przez nieleczone, zepsute zęby. Nie warto przecież ryzykować chorowania i zmagania się z ewentualnymi dolegliwościami bólowymi? Stąd też dzisiaj dla waszego dobra zadamy sobie kilka niezwykle ważnych pytań. Jak zepsute zęby wpływają na organizm? Jakie objawy mówią nam o tym, że zęby są potencjalnie zepsute? Co grozi nam, gdy zechcemy pozostawić w naszej jamie ustnej? Sprawdźmy to!

 

Jak wyglądają zepsute zęby? Co dokładnie oznaczają?

 

Zanim jednak zastanowić się nad tym, jak zepsute zęby wpływają na organizm, warto zrozumieć jak wyglądają zepsute zęby? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Najczęściej jednak chodzi o rozwijająca się próchnicę. Nie wiemy jak to się dzieje, jednak nadal dopuszczamy do jej rozwoju. Możemy jednak wyróżnić kilka najważniejszych etapów, po których da się rozpoznać zęby narażone na jej rozwój. We wstępnym stadium rozwoju próchnicy możemy zauważyć to, że na szkliwe pojawią się wtedy białe, charakterystyczne plamki. To jest znak próchnicy początkowej. Jak jednak poznać, że na naszych zębach pojawiła się próchnica w bardziej zaawansowanym stadium? To całkiem proste. Zwróćcie wtedy uwagę na to że na szkliwie pojawią się plamki o ciemniejszym kolorze, bliższym czerni czy brązowi. To znak, że próchnica rozwija się i wnika w głąb całego zęba. Powinniśmy wtedy udać się do gabinetu stomatologicznego aby zatrzymać ten proces. No chyba że chcecie poddawać się leczeniu kanałowemu?

 

Jakie choroby powodują zepsute zęby

 

Odpowiedzmy więc na to jakie choroby powodują zepsute zęby? Na samym początku trzeba wspomnieć o oczywistych rzeczach, takich jak próchnica czy zapalenie przyzębia, które są bezpośrednią przyczyną zaniedbywania higieny jamy ustnej. Należy także zdać sobie sprawy, że choroby które może wywołać zakażony przez bakterie ząb to także dla przykłady przewlekłe bóle głowy, zapalenia zatok, gardła, ropień występujące w oczodołach czy nawet angina! Tak, to wszystko przez nieleczone zęby! Dlaczego tak się dzieje? Otóż bakterie z zęba mogą dostac się do krwiobiegu i co za tym idzie, dostać się do najbardziej niedostępnych zakamarków organizmu. Bakterie te wytwarzają toksyny, które mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób, takie jak cukrzyca czy nawet poważne schorzenia na tle kardiologicznym. Nie możemy jednak także zapomnieć o tym jak negatywnie na układ pokarmowy wpływa nieprawidłowe spożywanie pokarmów! A co gorsza, to nawet nie wszystko! Dbajcie o swoje zęby i regularnie odwiedzajcie gabinety stomatologiczne, a nie będziecie musieli obawiać się poważnych chorób obecnych w naszym organizmie!